ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 12539323
*
nr 1253 9323
Pigtittare
Valnöt, Nyrokoko, längd. 60 cm, djup: 34 cm. Höjd: 71
Utrop:
500 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 maj 2019
kl 18:55:24
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/5 10:16:36
1
500 kr
2/5 20:26:45
2
300 kr
2/5 20:26:45
1
350 kr (Budbetjänt)
2/5 20:27:23
2
400 kr
2/5 20:27:23
1
450 kr (Budbetjänt)
6/5 18:50:24
3
Vinnande bud
6/5 18:50:59
3
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: längd lådspegel nyrokoko pigtittare rakspegel spegel speglar valnöt
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 20:03
*
Pigtittare
Läs om budbetjänten
nr 1253 9323
Pigtittare
Valnöt, Nyrokoko, längd. 60 cm, djup: 34 cm. Höjd: 71
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 maj 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/5 10:16:36 | 1 | 500 kr |
2/5 20:26:45 | 2 | 300 kr |
2/5 20:26:45 | 1 | 350 kr (Budbetjänt) |
2/5 20:27:23 | 2 | 400 kr |
2/5 20:27:23 | 1 | 450 kr (Budbetjänt) |
6/5 18:50:24 | 3 | Vinnande bud |
6/5 18:50:59 | 3 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: längd lådspegel nyrokoko pigtittare rakspegel spegel speglar valnöt
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 20:03